How do you guys deal with stocks that kept moving up even after selling at a profit

How do you guys deal with stocks that kept moving up even after selling at a profit?

Kârla sattıktan sonra bile yükselmeye devam eden hisse senetleriyle nasıl başa çıkıyorsunuz? Bir hisse aldınız, %10-20 kar elde ettikten sonra sattınız ve hisse tekrar yükselmeye başladı. psikolojik olarak, bu hisseyi tekrar alırsam kazandığım parayı kaybedeceğim düşüncesi. Bu davranışsal finansın dezavantajlarından biridir.

İlk önce, hisse senedini neden satın aldığınızı düşünün? Teknik analizine dayanarak mı yoksa gelecek iyi habere inandığınız için mi? Ve onu ne için sattığını hatırla! Davranışsal finansta rakamların hiçbir değeri olmamalı mesela yüz bin dolarlık hisse aldınız hissenin her %1-2 hareketinde kalbiniz atacak, kar ettiyseniz hemen satayım. zarardasın, hemen satayım ki daha fazla kaybetmeyeyim.

Kârla sattıktan sonra bile yükselmeye devam eden hisse senetleriyle nasıl başa çıkıyorsunuz?
Kârla sattıktan sonra bile yükselmeye devam eden hisse senetleriyle nasıl başa çıkıyorsunuz?

Bu davranışlar davranışsal finansın sonucudur. Yüz bin doları para olarak değil, 100 değersiz çubuk olarak düşünürseniz ve ticaret planına sadık kalırsanız, hisse senedi% 100 yükselse bile endişelenmeden satış yapamazsınız.

Soruya geri dönelim, Kârla sattıktan sonra bile yükselmeye devam eden hisse senetleriyle nasıl başa çıkıyorsunuz? Hisseyi teknik analize göre sattınız ve düştükten sonra tekrar yükselmeye başladı, bu yüzden panik yapmadan duygularınızı kontrol ederek sakin olun, hisse senedi teknik bir büyüme göstergesi gösteriyorsa, tekrar satın almaktan çekinmeyin. Durma noktanız daha yakın olacak, en kötü durumda daha az acı çekeceksiniz, bu yüzden panik yapmadan duygularınızı serbest bırakın.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *